Vişne Soslu Somon Izgara Tarifi

Vişne Soslu Somon Izgara | Yapılışı:

Vişneleri dörde bölün. Vişneleri, tereyağını, şarabı ve balı bir tencereye koyup orta ateşte karıştırarak kaynatın. Sos kaynayınca ateşi kısıp vişneler yumuşayana kadar yaklaşık 10 dakika daha pişirin. Ayrı bir kapta soğuk su ile nişastayı eritin. Erimiş nişastayı sosun içine ilave edin. Sos koyulaşana kadar sürekli karıştırarak bir taşım kaynatın ve ateşten alın.

Somonları hafif yağlayıp, tuz ve çekme karabiber ile tatlandırın. Fırının ızgara bölümünü ısıtın. Somonları derili kısımları aşağıda kalacak şekilde fırın tepsisine yerleştirin. Fırın tepsisini ızgaradan yaklaşık 15cm aşağıdaki rafa koyun ve ızgara işlemine başlayın.

2 dakika sonra tepsiyi çıkarıp vişneli sostan bolca somonların üstüne sürün ve tekrar fırına verin. (→Eşit pişmeleri için tepsiyi arada çevirmeniz gerekebilir.) Yaklaşık 8 dakika sonra sostan bir miktar daha sürüp 5 dakika kadar daha fırınlayın. Bu işlemi 1-2 kez tekrarlayın. Tepsiyi fırından alın.

Vişne Soslu Somon Izgara servise hazır. Vişneli sostan üzerine gezdirip, yanında buharda pişmiş sebzeler veya sebzeli pilav ile ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun!


MALZEMELER:
4 parça somon fileto
2,5 su bardağı vişne (çekirdeksiz)
2 çorba kaşığı tereyağı
4 çorba kaşığı beyaz şarap (veya yarısı kadar üzüm sirkesi)
2 çorba kaşığı bal
1 çorba kaşığı mısır nişastası
Yarım çay bardağı soğuk su
Çekme Karabiber
Tuz

Sevdiysen Söyle :))