Taze Naneli Dondurma

Naneli & Parça Çikolatalı Dondurma | Yapılışı:

Taze nane yapraklarını yıkayıp suyunu süzdürün. Fazla suyunu salata kurutucusu veya kağıt havlu ile alın. Çikolatayı rendeleyin veya bir bıçak yardımıyla ince ince kıyın. (→Sıcak bir ortamdaysanız diğer hazırlıklar bitene kadar çikolataları buzdolabında bekletiniz.)

Sütü, 1 paket çiğ kremayı ve nane yapraklarını kalın tabanlı bir sos tenceresine koyup orta ateşte karıştırarak ısıtmaya başlayın. Kaynamaya başlamadan hemen önce (buhar çıkışı yoğunlaşınca) tencereyi ateşten alın ve kapağını kapatıp 30 dakika dinlenmeye bırakın. Süre sonunda tencerenin kapağını açın ve karışımı tekrardan ateşe koyun. Kaynamaya başlamadan hemen önce tencereyi ateşten alın ve 15 dakika daha kapağı kapalı olarak dinlendirin.

Diğer yanda genişçe bir kaba soğuk su koyup içine bolca buz atın. Daha küçük çelik veya cam bir kabı buzlu suyun içine oturtun ve kalan 1 paket çiğ kremayı bu kaba aktarıp kenarda bekletin.

Tel süzgeci bir kasenin üstüne oturtun ve naneli süt-krema karışımını süzün. Tahta kaşık veya spatula yardımıyla nane yapraklarını ezerek iyice aromasını çıkartın ve sıvıyı posasından ayırın.

Ayrı bir kapta yumurta sarılarını, tuzu ve şekeri mikserle yaklaşık 3-4 dakika kadar çırpın. Sıcak haldeki nane aromalı karışımdan 1-2 kepçe alıp bir kaç seferde çırpılmış yumurtalara ekleyin ve hızlıca karıştırarak yumurtaları ılıştırın. Ilınan yumurtaları nane aromalı karışıma ilave edip karıştırın.

Tencereyi yeniden ocağa koyun ve tahta kaşıkla karıştırarak orta ateşte pişirmeye başlayın. Yaklaşık 8-10 dakika sonunda karışım koyu bir kıvam alınca tencereyi ateşten alın. (→Karışıma batırıp çıkarttığınız tahta kaşığın arkasına parmak ucunuzla çizik atın. Eğer parmağınızla açtığınız boşluk hemen kapanmıyorsa istenilen kıvama gelmiş demektir.) Önceden hazırladığınız buzlu suda bekleyen kremanın üzerine tel süzgeç yerleştirin. Sıcak haldeki karışımı bekletmeden süzgeçten geçirin ve kremayla karıştırıp soğutun. Renklendirme için sıvı gıda boyası kullanacaksanız bu aşamada ilave edebilirsiniz.

Bundan sonraki işlemler için 2 alternatifimiz var:

  1. Dondurma makineniz varsa;karışımın üstünü -yüzeyine değecek şekilde- streç filmle kapatıp 5-6 saat kadar buzdolabında bekletin. (→Streç filmi yüzeye değecek şekilde kapatmanız istenmeyen kabuk oluşumunu önleyecektir.) Ardından makinenizin kullanım talimatlarına göre dondurmanızı hazırlayın. Dondurma hazır olunca önceden minik parçalara kestiğiniz çikolataları ilave edip karıştırın. Makineden çıkan dondurma yumuşak kıvamlı olacağı için Taze Naneli Dondurma‘yı hava almayan bir kaba aktarıp birkaç saat buzlukta beklettikten sonra tüketebilirsiniz.
  2. Dondurma makineniz yoksa;karışımı çelik veya cam bir kapta buzluğa koyun ve her 45 dakikada bir buzluktan alıp bir kaşık veya blendır ile iyice karıştırın; buzluğa geri koyun. (→Karıştırma işlemini kenarlardan ortaya doğru hareketlerle yapınız. Bu yöntemle kristalleşmeye başlayan buz parçaları topaklanmayıp dağılacağı için dondurmanız daha yumuşak kıvamlı olacaktır.) Aynı işlemi 4-5 sefer tekrarladıktan sonra dondurmanız katılaşmaya başlayacağı için karıştırmanıza gerek kalmayacaktır. Dondurmanız henüz tam donmadan önce minik parçalara kestiğiniz çikolataları ilave edip iyice harmanlayın. Kabın ağzını hava almayacak şekilde kapatıp 2-3 saat kadar daha buzlukta beklettikten sonra Taze Naneli Dondurma‘yı servis edebilirsiniz.

İkram etmeden önce 3-4 dakika oda sıcaklığında bekletirseniz dondurmanızın servisi daha rahat olacaktır. Afiyet olsun!


MALZEMELER:
3 su bardağı taze nane yaprağı (saplarını kullanmayınız)
180 gram bitter çikolata (veya damla çikolata)
6 yumurtanın sarısı (oda sıcaklığında)
1 su bardağı süt
2 paket (400 gram) çiğ süt kreması
2/3 su bardağı toz şeker
Bir tutam tuz
Renklendirme için;
1-2 damla ‘yeşil’ sıvı gıda boyası (isteğe bağlı)

Sevdiysen Söyle :))