Sıkışan kavanoz kapağı nasıl açılır?

Keyifle yemek yaparken insanı çileden çıkaran, tüm ev hanımlarının kabusu sıkışmış kavanoz kapağını açmak için bugüne kadar birçok yol denedim. Bazısı ‘kavanozu kaynar suda ısıt’ veya ‘kapakta delik aç’ gibi zaman alıcı, bazısı da bıçakla orasına burasına vur gibi eski usul yöntemler öneriyordu. Genellikle son çare olarak başvurduğum yöntem ise “hayatımmmm bir saniye bakar mısın” cümlesiyle başlayan bir güç gösterisine dönüşüyordu ? Kaybettiğim zamana o kadar sinir oluyordum ki inatçı kavanozu fırlatıp atasım geliyordu adeta. Yok muydu bunun daha kolay bir yolu???

Meğer varmış. Sıkışan kavanoz kapağını açmak için en basit çözüm, mutfak çekmecemden bana bakıyormuş da haberim yokmuş. Açılmayan kavanoz kapağı mı? Yok öyle bir şey artık!

Sıkışan kavanoz kapağı nasıl açılır? En pratik yöntem!

Kavanoz kapağının sıkışmasına sebep olan baş düşman bildiğiniz üzere kavanozun içindeki basınçlı hava. Konserve açacağının resimde → ile belirttiğim parçasıyla kapağı bir kaç farklı yerinden hafifçe yukarı doğru kaldırdığınızda kavanoz hava alıyor. Kavanoz hava aldıktan sonra kapağı elinizle çevirdiğinizde ise hiç zorlanmadan pıt diye açılıveriyor. Toplam açma süresi 3 saniye! Aynı yöntemi geniş ağızlı bir şişe açacağı ile de deneyebilirsiniz.

Sevdiysen Söyle :))