Şeftalili Dondurma | Sorbe Tarifi

Şeftalili Sorbe Tarifi (Sorbet) | Yapılışı:

Şeker şurubunu hazırlamak için; şekeri ve suyu bir tencereye koyup 5 dakika kadar kaynattıktan sonra ateşten alın ve soğumaya bırakın. (→Eğer şeftalileriniz çok tatlı ise şurubu hazırlarken kullanacağınız şeker miktarını azaltabilirsiniz; ancak kullanacağınız su miktarının şeker ile aynı ölçüde olması gerektiğine dikkat ediniz.)

Şeftalilerin kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkartın ve gelişigüzel lokmalara kesin. Şeftalileri, soğuyan şeker şurubu ve limon suyu ile birlikte blendırdan geçirip püre haline getirin. Püre haldeki karışımı geniş ve yayvan bir kaba aktarın ve buzluğa koyun. (→Çelik veya cam bir kap tercih etmeniz donma işlemini hızlandıracaktır.)

Her 45 dakikada bir karışımı buzluktan alıp bir kaşık yardımıyla 1-2 dakika karıştırın ve buzluğa geri koyun. (→Karıştırma işlemini kenarlardan ortaya doğru hareketlerle yapınız. Bu yöntemle kristalleşmeye başlayan buz parçaları topaklanmayıp dağılacağı için sorbeniz daha yumuşak kıvamlı olacaktır.) 4-5 sefer aynı işlemi tekrarladıktan sonra sorbeniz katılaşacağı için karıştırmanıza gerek kalmayacaktır. Kabın ağzını hava almayacak şekilde kapatıp 2-3 saat kadar daha buzlukta beklettikten sonra Şeftalili Sorbe‘yi servis edebilirsiniz.

Servis esnadında erimesini yavaşlatmak için buzlukta 1-2 dakika beklettiğiniz kaselerde ikram edebilir veya hava almayan bir kapta 4-5 güne kadar buzlukta saklayabilirsiniz. Afiyet olsun!


Diğer bir alternatif sunum şekli ise çocuklar için…
 Püre halindeki sorbeyi çubuk dondurma kalıplarında dondurarak çocuklar için hem sağlıklı, hem de eğlenceli bir serinletici haline dönüştürebilirsiniz.

Chef’in Notu:
Bu tarifi çilek, kavun, karpuz, vişne, mango, ananas gibi farklı meyveli sorbe tarifleri için de kullanabilirsiniz.
Vişneli Sorbe hazırlarken; içinde kabuk kalmaması için hazırladığınız püreyi tel süzgeçten geçirip tahta kaşıkla ezerek posasından ayırınız.
Kavunlu veya Karpuzlu Sorbe hazırlarken; içinde görünmeyen çekirdekleri olabileceği için bu meyveleri direkt olarak tel süzgece koyup tahta kaşıkla ezerek posasından ayırınız. Ardından şeker şurubunu ve limon suyunu ilave edip blendırdan geçirerek püre haline getiriniz.

MALZEMELER:
5 şeftali (orta boy)
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı su
1 çorba kaşığı limon suyu (taze sıkılmış)

Sevdiysen Söyle :))