Poşe tekniği nedir?

Poşe Tekniği Nedir?

Poşe tekniği bir çeşit haşlama yöntemidir. Çılbır hazırlarken kullanılan yumurtanın yanı sıra somon gibi ateşte pişince ağırlaşan beyaz etli yağlı balıklar, tavuk göğsü ve dağılma ihtimali olan meyve/sebze gibi yiyeceklerin pişirilmesi için kullanılır.

Poşe için derince bir tencereye su konur. Suyun miktarı, içine atılacak yiyeceğin yarısına kadar suya gömüleceği şekilde yani üzerini birkaç parmak kadar aşacak kadar olmalıdır. Yiyeceğin türüne göre pişerken dağılmaması için suya kaynamaya başlamadan önce biraz tuz, sirke, limon suyu veya şarap eklenmesi gerekebilir. Tenceredeki su ağzı kapalı olarak harlı ateşte bir taşım kaynatılır. Su kaynadıktan sonra, poşe işlemine geçilmeden önce ateşin mutlaka iyice kısılması yani tıngırdatma seviyesinin bile altında olması gerekir.

Sarımsak, defne yaprağı vb gibi lezzet artırıcı aromatik ilaveler varsa, bunlar da pişirilecek yiyecek tencereye konmadan önce suya eklenmelidir. Tuz ve sirke unutulup son anda eklenirse suyun tekrardan kaynatılması ve ateşin ondan sonra kısılması gerekir.

Poşe edilecek yiyeceğin dağılmaması için sıcak suya olabildiğince kısa mesafede bırakılması gerekir. Aksi halde yüksekten bırakılan yiyecek suda dalgalanmalara sebep olur ve poşe edilen yiyeceğin görüntüsünü olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebeple yumurta gibi dağılma ihtimali olan gıdalar ayrı bir kaba veya kepçeye aktarılıp olabildiğince yakın mesafeden sıcak suya bırakılır.

Poşe edilen yiyecek suya bırakıldıktan sonra tencerenin kapağı kapalı tutulur. Böylece hem suyun sıcaklığı, hem de tencere içindeki buharla yiyecek pişirilir. Bu sebeple poşe yönteminde pişirme süreleri çok kısadır.

Sevdiysen Söyle :))