Pirinç Pilavı Tarifi

Pirinç Pilavı | Yapılışı:

Pirinçlerin nişastası gidene kadar, yani çıkan su berrak olana kadar akan sıcak suyla iyice yıkayın. Nişasta ne kadar az olursa pirinç o kadar tane tane olur.

Yayvan ve kapaklı bir tencereye zeytinyağını koyup ısıtın. (→Yüksek kenarlı tencereleri tercih etmeyin.) Yıkayıp iyice süzdüğünüz pirinçleri ekleyip harlı ateşte karıştırarak kavurun. Pirinçlerin rengi beyazlaşıp birbirine yapışmaya başlayınca kavrulma işlemi tamamlanmıştır.

Sıcak haldeki tavuk suyunu pirinçlerin üzerine dökün. Eğer tavuk suyunuz yoksa yarım tavuk bulyonu sıcak suda eritip kullanabilirsiniz.

Tuzunu ve tereyağını ekleyip karıştırın. (→Pilavınızın bembeyaz olmasını istiyorsanız  bu aşamada içine 2-3 damla limon suyu katabilirsiniz.)

Tencerenin kapağını hafif aralık bırakıp yaklaşık 3 dakika harlı ateşte kaynatın. Sonrasında kapağı kapatın ve ateşi neredeyse sönecek kadar kısığa getirip 15-20 dakika kadar daha pişirin. Ocağı kapatın.

Pişirme esnasında kapağı sık sık açmayın. Arada karıştırmak için de kaşığın sap kısmını kullanın; böylece pirinçler ezilmez ve lapalaşmaz.

Genelde bundan sonraki aşamada demlenmesi için kağıt havlu veya temiz bir mutfak bezi tencerenin ağzına konulup kapağı kapalı olarak 20-25 dakika dinlendiriliyor. Demlenme esnasında pirinçler tencerenin sıcaklığı ile pişmeye devam ediyor. Ancak ben diri sevdiğim için bir kaç kez kaşığın sapı ile karıştırıp, tencerenin kapağını açık halde bekleterek buharı uçurmayı tercih ediyorum.

Servis esnasında şekil vermek isterseniz ufak bir kaseyi soğuk suyla çalkalayın. Pilavı kasenin içine kaşığın arkasıyla bastırarak doldurup yüzeyini düzleyin ve servis tabağına ters çevirin. Farklı görünümler elde etmek için şekilli silikon kalıpları da kullanabilirsiniz.

Pirinç Pilavı servise hazır. Dilerseniz üzerine çekme karabiber gezdirip ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun!


MALZEMELER:
2 su bardağı pilavlık pirinç
3 su bardağı tavuk suyu 
4 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı tereyağı
2-3 çay kaşığı tuz

2 thoughts on “Pirinç Pilavı Tarifi

Sevdiysen Söyle :))