Evde Mascarpone Peyniri Yapımı

Mascarpone Peyniri Nedir | Nerede Kullanılır:

Mascarpone inek sütünden yapılan, İtalya’ya özgü, krema bazlı bir peynirdir. Ünlü İtalyan tatlısı Tiramisu’nun ise ana malzemesidir. Ülkemizde de büyük marketlerde satışı yapılmaktadır. Ancak fiyatı biraz pahalı olduğu için evde hazırlamayı da tercih edebilirsiniz. Bu peynirin evde yapımı çok kolay ve hazır satılan mascarpone ile neredeyse %100 benzerlikte bir lezzet elde ediliyor. Birçok Tiramisu tarifinde önerilen labne peyniri yerine ev yapımı mascarponeyi kullanmak halihazırda başarılı bir tercih olacaktır. Mascarpone peynirini tatlı yapımında kullanabileceğiniz gibi reçel, bal vb lezzetler ile birlikte ekmek üstüne sürüp kahvaltı sofralarınızda veya makarna soslarınızda da değerlendirebilirsiniz.

♥İlginizi Çekebilir♥ ⇒ Çikolatalı Tiramisu Tarifi

Mascarpone Peyniri | Yapılışı:

Kremayı kalın tabanlı çelik bir tencereye boşaltın. Sıvı termometreniz varsa 85 dereceye ulaşana kadar dibi tutmayacak şekilde karıştırarak ısıtın. Sıvı termometreniz yoksa kaynama noktasına gelmeden biraz önce, yani üzerinden yoğun buhar çıkmaya başlayıp yanlarında baloncuklar görülmeye başladığı anda limon suyunu ekleyip ocağı kapatın. 5-6 dakika boyunca kremayı yavaşça ve tek yöne olacak şekilde karıştırın. Bu aşamada ricotta peyniri yapımında olduğu gibi kremada herhangi bir kesilme gerçekleşmeyecek, şaşırmayınız.

Tencerenin üzerine temiz bir mutfak bezi örtün ve 2 saat oda sıcaklığında dinlendirin. (→Dinlenme aşamasında tencerenin kapağını kapatmayın ve kremayı kesinlikle karıştırmayın.) Kremanız dinlendikten sonra bir süzgecin içine 2 kat yaptığınız temiz bir tülbent koyun. Süzgeci altına akan suya değmeyecek şekilde bir kaseye oturtun ve kremayı tülbente aktarın. 24 saat boyunca buzdolabında bekletip suyunu süzdürmesini bekleyin.

İyice suyu süzülen Mascarpone Peyniri kullanıma hazır. Peynirinizi kapaklı bir cam kapta 4 güne kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Kalan sütlü peynir suyunu ise çorbalarda değerlendirebilirsiniz. Afiyet olsun!


MALZEMELER:
400 gram süt kreması
1 çorba kaşığı limon suyu (taze sıkılmış)

Chef’in Notu:
Bu tarifte yer alan malzemeler ile yaklaşık 250 gram peynir elde edebilir; malzemeleri aynı oranda artırıp azaltarak farklı gramajlarda mascarpone peyniri yapabilirsiniz.

Sevdiysen Söyle :))