Kızarmış Dondurma Tarifi

Kızarmış Dondurma her ne kadar Çin mutfağına ait bir tatlı olarak bilinse de kökeni hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı kaynaklar ilk olarak 1893 yılında Şikago’da servis edildiği söylerken, diğer kaynaklar ise bugünkü lezzetine en yakın halinin 1960’lı yıllarda Japon restoranlarında hazırlandığını iddia ediyorlar. Kızarmış dondurma, Meksika mutfağında da önemli yere sahip olan bir tatlı. Her kültür, kendine has özelliklerini tariflerine yansıtmış. Japonlar kızarmış dondurmanın kaplama malzemesinde tempura hamuru kullanırken, Amerikalılar mısır gevreği, Meksikalılar ise tortilla parçalarına yer vermektedir.

Kızarmış Dondurma | Yapılışı

Dondurmayı düzgün 2 top haline getirmek için hafif yumuşak haldeyken streçfilmle kaplayıp, elinizde şekil verin. Streçfilmin yanlarını büzerek topları sıkıştırıp iyice şekil almaları için derin dondurucuda 2-3 saat (veya bir gece önceden buzlukta) bekletin.

Yumurta aklarını bir kaba alıp tuzu da ekleyin ve çatal yardımıyla çırpın. Kenarda bekletin.

Mısır gevreği, galeta unu, esmer şeker, fındık ve tarçını parçalayıcıya koyup, çok fazla toz haline gelmeyecek şekilde bir miktar çekin. Dondurma toplarını buzluktan çıkartın. Önce çırpılmış yumurta akına sonrasında da mısır gevrekli karışıma iyice bulayıp 2 saat daha buzlukta bekletin.

Servisten hemen önce kızartma için kullanacağınız sıvıyağı kızdırın. (→Yağın miktarının dondurma toplarını bütünüyle kapatacak kadar olması gerekli.)

Buzluktan çıkarttığınız dondurma toplarını kızgın yağa atın. 1,5-2 dakika kadar çevirerek kızartın. Kızaran dondurmaları fazla yağını süzdürmek için kağıt peçete üzerine alın. Bekletmeden üzerine bal veya çikolata sosu döküp, tercihinizde göre taze meyveler, çekilmiş fıstık / ceviz veya fındık ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Kızarmış Dondurma servise hazır. Afiyet Olsun!


MALZEMELER:  (2 kişiliktir)
300 gram sert dondurma
2 yumurtanın akı
1 kase mısır gevreği
2 çorba kaşığı galeta unu
2 çorba kaşığı esmer şeker
1 çay bardağı çekilmiş fındık
1 çay kaşığı toz tarçın
Çay kaşığının ucu ile tuz
Üzeri için;
Çikolata sosu veya bal /taze meyveler
Kızartmak için; sıvıyağ

Sevdiysen Söyle :))