Yılbaşı Hediyeni Kendin Yarat

Hediyeni Kendin Yap!

Yılbaşı geliyor. Sevdiklerimize hediye vermek için güzel bir bahane… Hele de kendi el emeğiniz olan bir hediye ise değmeyin keyfinize.

İtiraf ediyorum; ben şahsen resim özürlü bir insanım. Doğru düzgün çöp adam bile çizemem. Lakin bu beceriksizliğimden porselen kalemleri ve basit bir kopyalama tekniğiyle tamamen kurtuldum. Kendim bile inanamıyorum ama bu fincanları ben yaptım :))))

Eğer siz de benim gibi kendi deseninizi çizmekte zorlanıyorsanız çözüm basit: “yaşasın internet“!!! Arama motoruna istediğiniz konsepti yazın ve görsellerde aratın. İngilizce yazıp ararsanız daha fazla görsel alternatifi bulacaksınız. Beğendiniz görseli kullanacağınız ojenin ebadında boyutlandırın ve çıktısını alın. Gerisi karbon kopya kağıdı ile geliyor zaten.

Porselen karbon kağıdı diye bir şey varmış. Ancak ben evde bulduğum bildiğiniz mavi renk karbon kağıdı kullandım; gayet de oldu. Kopyaladığınız desenin üstünden porselen kalemi ile geçip istediğiniz gibi renklendirin. Hatalı çizim olursa da sorun değil. Su bazlı bir boya olduğu için ıslak mendil veya hafif nemli bir kulak çubuğu ile silip düzeltebilirsiniz. Çiziminizi bitirince 15-20 dakika kuruması için bekleyin ve sonra doğru mutfağa…

Ben Edding marka porselen kalemini tercih ettim. Kullanma talimatında da yazdığı üzere boyayı sabitlemek için önceden 160 dereceye ısıtılmış fırında 25 dakika kadar pişirmek yeterli oluyor. Kendi kendine soğuyana kadar objeyi fırından almıyoruz. Vee hazırrr!

Boyası sabitlenmiş objeler bulaşık makinesinde yıkanabiliyormuş. Ancak ne me lazım! O kadar emek vermişim riske atamam, elde yıkarım diyorsanız bendensiniz :))) Çamaşır suyu ve bulaşık teli de değdirmemek lazım tabi orası da ayrı bir detay.

Her ne kadar su bazlı bir boya olsa da gıdalarla temas eden yüzeylerde kullanmamak gerekiyor. Örneğin fincanların sadece dış yüzeyini boyamak (dudak payı bırakarak) ya da çay tabağı gibi gıdayla temazsız objeleri tercih etmek gibi…

Geniş alanları boyarken şahsen ben zorlandım. Bazı renkler kalem izini çok gösterdi. Uygulama hatası da olabilir tabi ama sanırım her rengin pigment yoğunluğu farklı olduğu için kapatıcılığı da değişkenlik gösteriyor. “O kadar kusur kadı kızında da var. Sonuçta el boyaması bu canım, olsun o kadar” diyerek avunuyorum :))))

Porselen boyama maceramın her aşamasında çok keyif aldım. Çıkan sonucaysa bayıldım. Umarım bu sevimli yeniyıl hediyelerimi vereceğim arkadaşlarım da benim kadar beğenirler.

Tüm dünyaya barış ve sevgi dolu bir yıl dilerim.

Sevdiysen Söyle :))