Graten nedir?

Graten nedir? | Gratine etmek ne demektir?

Fransızca “kabuklu, kabuk bağlamış, kaplanmış” anlamına gelen ‘Au Gratin’ kelimesi İngilizce’ye Gratin, Türkçe’ye ise OGRATEN / GRATEN olarak geçmiş bir son pişirme işlemidir. 

Gratenin başlıca özelliğirendelenmiş peynir veya beşamel sos gibi bir malzeme ile yemeğin üzerinin kapatılıp üstünün çıtır çıtır ince bir kabuk bağlayana kadar fırında kızartılmasıdır. Yemek gratine edildikten sonra üzerinde herhangi bir başka pişirme işlemi uygulanmaz.

Yemeğin üzerini kaplayan tabaka her ne kadar yemeği kendi buharıyla içten içe pişirmeye devam etse de, özellikle et / patates / makarna gibi zor pişen yiyecekler gratine edilmeden önce pişirilir veya dişe gelir kıvamda haşlanarak kullanılır.

Gratine edilecek yemek ısıya dayanıklı bir kaba konur. Yemeğin yapışmasını önlemek için kabın tabanı ve yan kenarları önceden hafifçe yağlanmalıdır. Yemeğin üstü tercih edilen bir malzeme ile (peynir / beşamel sos vb) kaplanır ve önceden 200 dereceye ısıtılan fırına verilir. Fırınlanma süresi, yemeğin üzerinin kızarıp renk alması ile son bulur. (→Seçtiğiniz tarife göre pişirme süresi ve derecesi değişiklik gösterebilir.)

Graten yöntemiyle hazırlanan yemek genellikle aynı kapta servis edildiği için kullanılacak kabın hem ısıya dayanıklı, hem de şık görünümlü olmasında fayda vardır. Ayrıca yemeği hazırlarken kabın kenarlarına bulaşacak gıda artıklarının önceden kağıt bir havlu ile temizlenmesi, fırından çıktıktan sonra aynı kapta sofraya gidecek olan yemeğin görünümünü olumlu yönde etkileyecektir.

Graten yapımında sıklıkla kullanılan malzemeler:

  • Beşamel sos
  • Peynir (Genellikle sert peynirler olan kaşar, parmesan veya gravyer peyniri tercih edilir.)
  • Çırpılmış yumurta sarısı (Yemeğin ön pişirme suyu ile karıştırılıp kullanılabilir.)
  • Ekmek içi / Galeta Unu (Yumurta veya tereyağı ile karıştırılıp kullanılabilir.)
  • Patates püresi (Tercih edilen bir peynir ile karıştırılarak kullanılabilir.)

♥Graten yöntemiyle hazırlanmış bazı tarifler♥ 

⇒Fırında Kremalı Patates Tarifi (Dauphinoise)
⇒Fırında Beşamel Soslu Kıymalı Kabak Tarifi
⇒Fırında Ispanaklı Enginar Tarifi
⇒Patatesli Mantarlı Graten Tarifi

Sevdiysen Söyle :))