Elma Şekeri Tarifi

Elma Şekeri | Yapılışı:

Bütün haldeki elmaları yıkayıp sap kısımlarını çıkartın. Yıkadığınız elmaları sıcak su dolu bir kaba aktarıp 1 dakika kadar beklettikten sonra sudan alın ve kağıt havluyla iyice kurulayın. (→Bu işlem, elmanın kabuğundaki mumsu tabakayı  temizler ve hazırladığınız sosların elmaya daha rahat yapışmasını sağlar.)

Elmaların sap kısmından çubukları batırın ve kenarda bekletin. (→Daha rahat tüketebilmek için elmaları bütün halde kullanmak yerine dilimleyerek de kolay atıştırmalık “mini elma şekerleri” hazırlayabilirsiniz.)

Kaplama işlemine geçmek için; düz yüzeyli bir tepsinin üzerine yağlı kağıt serin. Çubuklara sapladığınız elmaları bir kez daha kağıt havluyla kurulayıp aşağıdaki tariflere göre tercih edip hazırladığınız sıcak haldeki sosa (veya şerbete) bandırın ve sosun içinde döndürerek tüm yüzeyleri kaplayın. Elmaya bulanan fazla sosu akıtmak için 3-4 saniye bekledikten sonra (varsa) tercih ettiğiniz diğer süsleme malzemesine de bandırıp ardından yağlı kağıdın üstüne alın ve soğumaya bırakın.

Elma Şekeri servise hazır. Kaplamasının iyice donması için 1 saat kadar beklettikten sonra yağlı kağıttan ayırıp ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun!

MALZEMELER:
6 adet sert elma (tercihe göre tatlı veya ekşi)
6 adet çubuk
Süsleme için;
İri kıyılmış tuzsuz yer fıstığı / fındık / fıstık / Hindistan cevizi / pasta süsü vb. (isteğe bağlı)
Kaplaması için;
Aşağıdaki kaplama tariflerinden birini seçebilirsiniz.


Elma Şekeri – Kaplama Alternatifleri:

1· KLASİK ELMA ŞEKERİ:
Şerbetini hazırlamak için; bir tencereye suyu ve şekeri koyun. Şekerin rengi dönüp karamelize olana kadar yaklaşık 25 dakika kaynatın. Limon suyunu ve sıvı gıda boyasını ilave edip 1-2 dakika daha kaynatıktan sonra ateşten alın. Elmaları kaplama işlemine geçmek için şerbeti derince bir kaseye aktarın.

Şerbeti için;
• 2 su bardağı toz şeker
• 1 su bardağı su
• 4-5 damla limon suyu (taze sıkılmış)
• 2-3 damla ‘kırmızı renk’ sıvı gıda boyası (isteğe bağlı)

2· KARAMELLİ ELMA ŞEKERİ:
Karamel sosunu hazırlamak için; yapışmaz bir tavaya esmer şekeri koyun. Şekeri rengi dönene kadar orta ateşte karıştırarak eritin. Şeker eriyince ateşi kısıp tereyağını ekleyin ve karıştırın. Son olarak süt kremasını da ilave edip hızlıca karıştırarak 1-2 dakika daha kaynatın ve ateşten alın. Elmaları kaplama işlemine geçmek için karamel sosu derince bir kaseye aktarın.

Karamel sos için;
• 1,5 su bardağı esmer şeker
• 1 çay bardağı çiğ süt kreması
• 3 çorba kaşığı tereyağı

3· ÇİKOLATALI ELMA ŞEKERİ:
Çikolatayı küçük parçalara kırıp benmari usulü eritin. Elmaları kaplama işlemine geçmek için eriyen çikolatayı derince bir kaseye aktarın.

Çikolata sos için;
• 300 gram çikolata (tercihe göre bitter, sütlü veya beyaz)

Sevdiysen Söyle :))