Düğün Çorbası

Düğün Çorbası | Yapılışı:

Bir tencereye 1,5 litre su ve kuzu etlerini koyup yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca tencerenin kapağını kapatın ve orta ateşte etler iyice haşlanana kadar pişirin. (→Kaynama esnasında üzerinde birikecek köpükleri delikli kepçe yardımıyla alın.) Pişen etleri haşlama suyundan alıp ayrı bir tabakta soğumaya bırakın. Etler soğuyunca varsa öncelikle kemikleri ayıklayın; ardından kalan etli kısımlarını küçük parçalar halinde didikleyin ve kenarda bekletin.

Diğer yanda 2 çorba kaşığı tereyağını ve unu bir tencereye koyup kokusu çıkana kadar kavurun. Etin haşlama suyunu hazırladığınız unlu karışıma azar azar karıştırarak ilave edin ve kaynatın. Çorbanız koyu bir kıvam almaya başlayınca tuzunu ve didiklenmiş etleri de ilave edin.

Düğün Çorbası’nın terbiyesini hazırlamak için; ayrı bir kapta yoğurdu, yumurta sarısını ve limon suyunu çırpın. Kaynayan çorbadan 2-3 kaşık alıp hazırladığınız terbiyeye ekleyerek karışımı ılıtın. Ardından sürekli karıştırarak yavaş yavaş çorbaya ekleyin ve 1 dakika daha kaynatıp ateşten alın.

Düğün Çorbası servise hazır. Üzeri için; bir tavada erittiğiniz tereyağına pul biberi ekleyip kızdırın ve çorbanın üstüne gezdirerek ikram edin. Afiyet Olsun!


MALZEMELER:
250 gram kuzu gerdan
3 çorba kaşığı un
4 çorba kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 yumurtanın sarısı
2 çorba kaşığı tereyağı
1,5 litre su
Tuz
Üzeri için;
1 çorba kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı pul biber (veya tatlı toz kırmızı biber)

Sevdiysen Söyle :))