“Domates Salçası” Yapıyoruz

Domates Salçası | Yapılışı:

Domatesleri yıkayıp saplarını ayıklayın. Domateslerin kabuklarını kolayca soyabilmek için; derin bir tencereyi yarısına kadar su ile doldurup kaynatın. Ayrı bir tencereye soğuk su ve bolca buz koyup kenarda bekletin. Domateslerin alt kısmına bıçakla artı şeklinde çizik atın. Sığdığı kadar domatesi tencereye koyup 10-15 saniye kaynayan suda beklettikten sonra hemen delikli bir kepçeyle sıcak sudan alıp buzlu suya atarak şoklayın. Bu yöntemle domateslerin kabukları rahatça soyulacaktır. Tüm domatesler bitene kadar aynı işleme devam edin.

Kabuklarını soyduğunuz domatesleri dörde bölüp içindeki çekirdekli bölümü keserek çıkartın. Geriye kalan etli kısımları mutfak robotuna koyup iyice parçalayın. (→Çekirdekleri ayırmazsanız domatesler çok sulanır ve pişirme süresi uzar; ayrıca salçanızda ekşi bir tat oluşabilir.)

Parçaladığınız domatesleri yüksek kenarlı bir tencereye aktarıp harlı ateşte kaynamaya bırakın. Kaynama başlayınca ateşi kısığa alıp tahta kaşıkla sık sık karıştırarak pişirmeye devam edin. Domatesler önce suyunu salacak ardından da çekecek. Suyunu çeken domatesleri tel süzgece aktarıp tahta kaşık veya spatula yardımıyla iyice ezerek lapa haline getirin. Lapa haline gelen domatesleri yeniden ateşe koyun ve kaynama başlayınca tuzunu ilave edin. Suyu iyice buharlaşıp koyulaşana kadar kısık ateşte karıştırarak pişirin; ateşten alın. Pişen sıcak haldeki domates salçasını önceden iyice yıkayıp kuruttuğunuz yarımşar kiloluk cam kavanozlara, üstünde 1’er parmak boşluk kalacak şekilde doldurun ve kavanozların kapaklarını sıkıca kapatın.

Salça pastörizasyonu nasıl yapılır?

Salçanızı küf, mantar ve bakteri oluşumundan korumaya yardımcı olacak pastörizasyon işlemini gerçekleştirmek için:
1. Salçayı doldurduğunuz yarımşar kiloluk cam kavanozları bir tencereye koyup üstüne kavanozların boyunu 2-3 parmak geçecek kadar su doldurun ve kaynamaya bırakın.
2. Su kaynamaya başlayınca 20 dakika süre tutun.
3. Süre bitiminde kavanozları kaynar sudan çıkartın. (→Ben bu işlemi delikli kepçe ile birlikte silikon fırın eldiveni kullanarak yapıyorum.)
4. Sıcak haldeki kavanozları bir fırın telinin üzerine koyup kendi kendine soğumaları için oda sıcaklığında bekletin. (→Daha hızlı soğutmak için ekstra bir işlem yapmayınız.)
5. Kavanozların kapakları hafif içe doğru çöktüyse pastörizasyon işlemi başarıyla tamamlanmış demektir.

Bilinmesi gerekenler?

•Domates salçası için seçtiğiniz domateslerin etinin bol, suyunun ise az olması idealdir.
•Salçayı hazırlarken tahta kaşık veya spatula kullanınız.
•Salçanın içindeki tuz miktarı arttıkça ömrü de uzar. Salçanızı uzun süre saklayacaksanız tuz miktarını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
•Salça yapımında rafine sofra tuzu yerine “kaya tuzu” kullanmayı tercih ediniz. Kaya tuzu hem mineraller açısından daha zengindir, hem de salçanızın daha dayanıklı olmasına katkı sağlayacaktır.
•Saklama kabı tercihinizi, gıda maddeleri için en sağlıklısı olan “cam”dan yana yapınız. Cam konserve kavanozu kullanabilirsiniz.
•Açılmış salça kısa sürede tüketilmezse bozulur. Salçanızı tek bir büyük kavanoz yerine küçük kavanozlarda saklarsanız bozulmasına fırsat vermeden hızlıca tüketirsiniz.
•Salçayı tüketirken her seferinde mutlaka temiz bir kaşık ile alıp kullanınız.
•Açılmış kavanozdaki salçanın üstünü zeytinyağı ile kaplarsanız salçanın havayla teması kesileceği için küflenip bozulması önlenecektir.


MALZEMELER: (Yaklaşık 1 kilo salça elde edilir)
10 kilo domates (tercihen armut domates)
8-10 ‘silme’ çorba kaşığı kaya tuzu

Sevdiysen Söyle :))