Dana Carpaccio Tarifi

dana carpaccioDana Carpaccio | Yapılışı:

Bonfileyi sudan geçirin. Fazla suyunu bir kağıt havlu yardımıyla alın.

Taze kekik yapraklarını kesme tahtasına alıp çok ince kıyın. Kekiği bir tutam tuz ve karabiber ile harmanlayıp bonfileyi tahta üstünde yuvarlayarak güzelce kekikli karışıma bulayın. (Bonfilenin yan kenarlarını hariç tutun.)

Yapışmaz bir tavaya veya ızgaraya 2 çorba kaşığı zeytinyağı koyup iyice kızdırın ve bonfilenin tüm yüzeylerini çevirerek harlı ateşte mühürleyin. (→ Amacımız eti pişirmek değil; etin her yüzünü 30’ar saniye ateşte tutup çevirmeniz yeterli olacaktır.)

Dış yüzeyi hafif pişen eti ızgara telinin üzerine alıp suyunu salması için 10 dakika kadar bekletin. Ilınan eti kesme tahtasına alıp kesebildiğiniz kadar ince dilimlere ayırın. Kestiğiniz her dilimi bıçağınızı yatay çevirip eti hafif ezerek (veya avcunuzun sert kısmıyla hafifçe vurarak) bir miktar inceltin. Genişçe bir servis tabağına tek kat olarak dizin.

Servis tabağına aldığınız etleri bir miktar tuz ve karabiber ile tatlandırın ve üstüne limon suyunu gezdirin. Hafif tuzlayıp zeytinyağı ile harmanladığınız roka yapraklarını etin üzerine dağıtın. Bir bıçak veya kabuk soyucu yardımıyla tıraşladığınız parmesan peynirleri ile süsleyin ve üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirip ikram edin.

Dana Carpaccio servise hazır. Afiyet olsun!


MALZEMELER:
500 gram bütün bonfile (siniri ve yağı alınmış)
3-4 çorba kaşığı zeytinyağı
1 limonun suyu
Bir avuç taze kekik
Tuz – Çekme karabiber
Üzeri için;
50 gram parmesan peyniri
Bir avuç roka

Sevdiysen Söyle :))