Cordon Bleu Tarifi

Cordon Bleu | Yapılışı:

Tavuk Cordon Bleu hazırlığı için tavuk göğsünü kesme tahtasına alıp (varsa) üzerindeki deriyi, sarı renkteki yağ parçalarını, damar ve tendon kısımlarını keserek çıkartın. Tavuk göğsünü kalın yerinden başlayarak enlemesine kesip iki parçaya ayırın. Diğer tavuk göğsüne de aynı işlemleri uygulayın.

Tezgahınızın üzerine streç film serin ve kestiğiniz bir parça tavuk göğsünü üzerine yerleştirin. Tavuğun üzerine parmak uçlarınızla soğuk su serpin ve elinizle yayın. Bu işlem etin dövülürken daha rahat yayılmasını ve incelmesini sağlayacaktır. İkinci kat streç filmi tavuğun üzerine serip kapatın. Et tokmağınız varsa düz tarafını kullanarak etinizi dövün. Et tokmağınız yoksa metal bir konserve kutusunu yan çevirip kullanabilirsiniz. Dövme işlemini etin ortasından yanlara doğru yapın ve 2mm kalınlığa ulaşana kadar etinizi dövün. Dövme işlemi esnasında tavuktan kan çıkarsa, streç filmi açıp kanlı kısmı keserek çıkartın. Streçle kaplı dövülmüş tavuğun yüzeyinde elinizi gezdirip düz olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir tarafında kalınlık varsa eşitlenene kadar yine dövün. Tüm tavuk parçaları bitene kadar aynı işlemleri tekrarlayın. {Cordon Bleu için etin nasıl hazırlandığını detaylı olarak görmek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.}

Bir parça dövülmüş tavuğu tezgahınıza alın ve üst kısmında yer alan streç filmi dikkatlice kaldırın. Fırça yardımıyla az bir miktar hardal alın ve tavuğun üst yüzeyine sürün. 1 dilim jambon + 1 dilim peynir alın ve etin ortasına gelecek şekilde yerleştirin. Yan kısmındaki streç filmden tutarak eti 1-2cm içe katlayın, streç filmi çekin. Diğer yanına da aynı işlemi uygulayın. Rulo yapmak için üst kısımdan eti 1-2cm içe katlayın ve aynı yaprak sarması yapar gibi ete rulo şeklini verin. Hazırladığınız tüm ruloları ayrı ayrı streç filme sarıp iyice şekil almaları için 20 dakika kadar buzdolabında bekletin.

Tavuk Cordon Bleu panesini hazırlamak için; unu, galeta ununu ve yumurtayı 3 ayrı tabağa alın. Yumurtayı tuz ve karabiber ile tatlandırın; içine 1 çorba kaşığı soğuk su ekleyip çatal yardımıyla çırpın. Tavuk rulolarını streç filmden çıkartın. Önce una, sonra yumurtaya, en son olarak da galeta ununa bulayıp yağlı kağıt serdiğiniz bir tabağa alın ve 1 saat buzdolabında dinlendirin. Dinlenme aşamasında etiniz nemlenirse kızartmadan önce yeniden galeta ununa bulayabilirsiniz.

Tavuk Cordon Bleu’yu kızartacağınız tavayı orta ateşte ısıtın. Sıvıyağı ve tereyağını ekleyip eritin. Tavuk rulonuzun her bir yüzeyi kızarana kadar yaklaşık 5’şer dakika orta ateşte çevirerek kızartın. Kızartma esnasında yağdan kaşıkla alıp üzerine dökün. Kızartma işlemi tamamlandıktan sonra rulolarınızı yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine alın ve önceden 200 dereceye ısıtılmış fırında 8-10 dakika daha pişirin. Cordon Bleu servise hazır. Afiyet olsun!


MALZEMELER:
2 parça tavuk göğsü (kemiksiz)
4 dilim gravyer peyniri
4 dilim dana jambon
1 tatlı kaşığı Dijon hardalı
1 yumurta
1 çay bardağı un
1 su bardağı galeta unu
1 çorba kaşığı tereyağı
4 çorba kaşığı sıvıyağ
Tuz – Karabiber

Sevdiysen Söyle :))