Çıtır Tavuk Lokmaları | Nugget Tarifi

Çıtır Tavuk Lokmaları | Yapılışı:

Tavukları kuşbaşı olarak lokmalık kesin. Az bir miktar tuz ve karabiber ile tatlandırıp ovun.

Bir kaba un, nişasta, kabartma tozu ve yarım çay kaşığı tuzu koyun ve soğutmak için buzlukta bir süre bekletin. Ardından kontrollü olarak buz gibi soğuk su ekleyerek akışkan olmayan koyu kıvamlı bir bulamaç haline getirene kadar hafif hafif karıştırın. Kızartma yağı ısınana kadar, hazırladığınız unlu karışımı buzlu su dolu ayrı bir kabın içine oturtun. (→Bu yöntem Japonların tempura dedikleri bir tekniktir. Soğuk hamur kızarırken fazla yağ çekmez. Ayrıca hamurun içindeki soğuk su hemen buharlaşarak üst kaplamanın pofidik olmasını sağlar.)

Tavukları kızartmak için kullanacağınız yağı kızdırın. Yağın miktarının tavukların bütününü kaplayacak kadar derin olması gereklidir.

Tavukları teker teker soğuk haldeki unlu bulamaca daldırıp kızgın yağa atın. Altın rengi alana kadar kızartın. Yağın süzülmesi için kağıt havlu üzerine alın. Tavukların kaplamasının yumuşamaması ve gevrekliğini muhafaza edebilmesi için kızartma işlemini servise yakın yapmanızı tavsiye ederim. Çıtır Tavuk Lokmaları servise hazır. Afiyet olsun!

♥İlginizi Çekebilir♥Çıtır Tavuk Lokmaları ile yapılan TATLI EKŞİ SOSLU TAVUK TARİFİ


MALZEMELER:
300 gram derisiz piliç fileto (göğüs)
Yarım paket kabartma tozu
Yarım su bardağı un
Yarım su bardağı mısır nişastası
Tuz – Karabiber

Sevdiysen Söyle :))