Kestaneli Beef Wellington Tarifi | Yılbaşı Yemeği

Beef Wellington | Bir İngiliz Asilzadesi…

“İngilizlerin bir mutfağı bile yok” diyenleri şaşırtacak bir lezzet olan Beef Wellington bonfile, jambon, ciğer ezmesi, mantar ve milföy hamurunu bir araya getiren ilginç bir et yemeği. Açıkçası bu geleneksel tarifte yer alan ciğer ezmesi hiç de benim damak zevkime uygun değildi. Bu yüzden ünlü şef Gordon Ramsey’in ciğer ezmesi yerine kestane kullandığı yorumunu denedim; gayet de lezzetli oldu…

Yapım aşamasında özellikle dikkat çeken rulo işlemlerinin nasıl olduğunu görmek istersiniz, ünlü şef Gordon Ramsey’in aşağıdaki videosunu izleyebilirsiniz. Bu videoda göreceğiniz üzere Gordon Ramsey yılbaşı yemeği olarak hazırladığı için Beef Wellington Tarifi’nde ciğer ezmesi yerine haşlanmış kestaneyi tercih etmiş. Yılbaşında hindi yerine et yemek isteyenler için doğru bir tercih…

Tarife şöyle bir bakınca zor gibi gözükse de iyice anlaşılır olması için detaylı anlattığım, o yüzden uzun bir tarif oldu. İnanın uygulamaya geçince ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Hatta ilk denemenizden sonra kendi damak zevkinize göre içeriğini değiştirerek uygulayabileceğiniz, aşçı dostu bir lezzet olduğunu fark edeceksiniz.


Beef Wellington | Yapılışı:

Bütün haldeki bonfileyi sudan geçirip bir kağıt havlu yardımı ile iyice kurulayın. Tuz ve karabiber ile tatlandırıp ovun.

Etin sığabileceği büyüklükte bir tavaya zeytinyağını koyup iyice kızdırın ve bonfilenin tüm yüzeylerini 1’er dakika kadar harlı ateşte mühürleyin. (→Et kalın olduğu için bir maşa yardımı ile dikey olarak tutup kenarlarını da mühürlemeyi unutmayın.)

Mühürlenmiş bonfileyi ateşten alıp ayrı bir tabağa koyun. Et henüz sıcakken bir fırça yardımı ile hardalı etin tüm yüzeyine sürün.

Haşlanmış kestaneyi, mantarları ve sarımsağı parçalayıcıya koyup çevirin. Tuzunu ekleyin.

Tereyağını bir tavaya koyup eritin.  Kestaneli mantar karışımını ekleyip mantarların suyu iyice uçana kadar karıştırarak harlı ateşte kavurun. Bir kenarda soğumaya bırakın.

Bonfileyi rulo haline getirmek için kullanacağınız genişçe streç filmi tezgahınıza yayın. Streç filmin üzerine füme etleri yanyana dizin. (→Aralarında boşluk kalmamalı, hatta 1 cm. kadar üstüne geçebilir. Dizdiğiniz füme etlerin rulo yaptığınızda bonfilenin etrafını tamamen kaplayacak büyüklükte olması lazım.)

Füme etlerin üzerine mantarlı karışımı iyice yayın. Bonfileyi mantarların ortasına oturtup streç film yardımı ile sıkıca sararak rulo haline getirin. Streç filmin kenarlarını elinizle iyice büzdüğünüzde etin de kenarları kapanacaktır.

Birinci rulo işlemi bittikten sonra eti streçten çıkartmadan 15-20 dakika kadar iyice şekil alması için buzlukta bekletin.

İkinci rulo işlemi için tezgahınıza yeni bir streç film yayın ve üzerine bir miktar un serpip oda sıcaklığında beklettiğiniz milföy hamurlarını uçlarından birleştirerek dikdörtgen haline getirin. Bir merdane yardımı ile bonfileyi saracak büyüklükte açın. (→Açarken yapışmaması için bir tutam un kullanabilirsiniz.)

Streçten çıkarttığınız bonfileyi milföyün ortasına koyup hamuru kıvırarak eti rulo şeklinde sarın. Varsa hamurun fazlalıklarını kesin. Kenarlarına az bir miktar yumurta sarısı sürüp önce elinizle bastırarak hamuru birleştirin ve sonrasında yine streç film yardımı ile sıkıca büzerek kapatın. Şekil alması için streçten çıkartmadan 5 dakika daha buzlukta bekletin.

Rulonuzu dikkatlice streçten çıkartın ve yağladığınız fırın kabına yerleştirin. Yumurtaya bir tutam tuz ekleyip çatalla çırpın ve bir fırça yardımı ile hamurun üzerine iyice sürün. Dekoratif bir görünüm için bıçağın tersini kullanarak hamurun üzerine ufak çizikler atın.

Etin iyi pişmiş olması için 45-50 dakika kadar önceden 200 derece ısıttığınız fırında pişirin. (→Etinizi orta pişmiş seviyorsanız 25-30 dakikada çıkartabilirsiniz.)

Beef Wellington servise hazır. Dilimlenmiş olarak ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun!


MALZEMELER:
600 gram bonfile (tek parça halinde, yağsız)
200 gram füme et (kaburga veya antrikot)
6 yaprak milföy hamuru
1 su bardağı haşlanmış kestane (kabuğu alınmış)
200 gram mantar
2 çorba kaşığı hardal
4 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı tereyağı
1 iri diş sarımsak
1 yumurtanın sarısı
Tuz – Karabiber

Sevdiysen Söyle :))